"The world is like a book, those who do not travel, read only one page." - St. Augustine.

 

GALERIE

 

Je tu závěrečná část našeho seriálu. Užívali jsme si Pyreneje a co k tomu říct? Mont Ventoux je slavná, ale Pyreneje jsou težší, nicméně jsou to lákadla, která lze jen doporučit, budete si je pamatovat.

Read more...
 
Z Basileje do Avignonu

 

Francie je jediná země, kde i když se zpotíte na kole, přesto stále voníte po levanduli.

GALERIE

 

 

Pro cestu z Basileje do další plánované zastávky v Perpignanu jsme si pořídili inspiraci v podobě Lonely Planet - Cycling France. Průvodcem jsme se nechali inspirovat na část vedoucí napříč pohořím Jura. Tady stojí za zmínku opevněná vesnička Nazeroy, výšlap na Col de la Croix (1049 m.n.m) přímo ze St. Claude a následný sjezd.

Read more...
 
Basel

GALERIE

Přijíždíme do Švýcarska a srovnáváme si čas:-), já sice nemám hodinky, ale řiká se to. Basilej na nás působí jako město, které si místní užívají. Přál bych si to vidět víc a víc i v Praze.

 

 

Již cestou si všímáme, že Rýn je poměrně čistá řeka, očekávám, že po příjezdu do města se to změní, ale mýlìm se. Místo toho sledujeme, jak se místní i se svými věcmi ledabyle přesouvají po proudu, kde potřebují "vystoupí", vyndají své věci z vaku, převléknou a pokračují městem dál. Tomu řikám mobilita včetně osvěžení a ještě si cestou poklábosíte:-).

Read more...
 
Luxembourg

Další část cesty máme za sebou a musím se přiznat, že Luxembourg je pro nás zatím největší překvapení, ale k tomu až trošku později.

GALERIE

 

 

Kudy do Luxembourgu? Ideálně jinudy než my. Čím déle jsme na cestě, tím méně plánujeme a to má své dopady. Vyrazili jsme z belgického Brugge stylem, že máme kompas a Luxembourg je jihovýchodně od nás, hm hm, na tom jsme se shodli a vyrazili s velkou slávou.

Read more...
 
Amsterdam

 

Náš přesun z Brém do Amsterdamu byl plynulý. Cestou po Holandsku nepotřebujete mapu ani navigaci. Mají velmi chytře zpracovaný plán mapek, které jsou na každém rohu a i když vás krajina zpočátku příliš nepřekvapí, alespoň se zase neztratíte :-).

GALERIE

 

 

Každá mapka má své číslo, podle kterého zjistíte, kde jste a zvolíte si na jaké další číslo pojedete, nesledujete žádnou trasu, ale pouze jedete k další očíslované mapce.

 

 

Cesta podél pobřeží je krásná, ovšem je možné, že vás zaskočí, stejně jako nás, silný protivítr o rychlosti cca 30 - 40km/h. V takové situaci jedete v podstatě celý den do kopce, ale nečeká vás žádný výhled ani sjezd, prostě šlapete a všudy přítomné ovce se na vás dívají s tázavým pohledem znovu a znovu.

Read more...
 
Hamburg

Kodaň - Hamburg byla zatím jedna z nejkrásnějších tras na naší cestě. Z Kodaně vyrazíte směrem na Roskilde, přes vodu se přesunete jednou vlakem, jednou lodí a dá se říct, že vás žádné záludnosti cestou nečekají.

GALERIE


 

Nejříve jedete po státní trase 6, dále se držíte lokální stezky 51 a nakonec trasa číslo 8. V informacích si vždy vyzvedněte mapku pro blízké okolí a máte to téměř bez starostí. Ve zkratce:

- Kodaň - Roskilde - Nyborg - Faborg - Padborg - Schleswig - Rengsburg - Kollmar - HAMBURG

Cestu doporučuji si prodloužit a objet přes Nord - Ost See kanal, jedete bez aut, pozorujete všechny lodě, které vám cestou mávají a nakonec se napojíte na Elbe radweg, kterou jsme již zmiňovali.

Read more...
 
Kodan

GALERIE

Uběhlo jen několik dnů, my jsme z Prahy ušlapali 1250 km a zdravíme vás z hlavního města cyklistiky = Kodaně. Krátce k tomu, jak se dostanete z Berlína až do Dánska. Nejlepší postup je koupit si v Berlíně (knikupectví na Alexander Platz) mapku za 13 euro, která vás bezpečně celou trasou provede.

Read more...
 
Berlin

 

GALERIE

 

Hlásíme se z naší první zastávky v Berlíně. Celou trasu Praha - Berlin mohu jen doporučit, jedete téměř celou cestu po rovině a cesta podél Labe je pěkně značená, skoro nemáte šanci se ztratit. Jedete po dvou trasách, nedjříve podél Labe a pak se napojíte na značenou trasu Leipzig - Berlin.

Read more...
 
Budeme se ptát i za Vás

Chceme i Vaše podněty!!!Cestou přes Evropu, která startuje 1.května

z pražské náplavky, ve spolupráci s Bajkazylem, budeme zjišťovat,jak se

přistupuje k cyklistice jinde.

Připravujeme pro vás sérii rozhovorů, kde tématem budou problémy,

na které se naráží v níže uvedených městech.

Zajímá nás jejich řešení v nejrůznějších podmínkách a s různým rozpočtem.


Na co byste se zeptali vy? Svoje dotazy pište na facebook nebo posílejte maile:

cycle4change.cz (zavinac) gmail (tecka) com


Tady je přehled, koho se budeme ptát.

Read more...
 
Trasa a cíle

Zatim jsme měli trasu a plán v hrubých rysech. Myslím, že je na čase celému projektu dát o něco jasnější charakter. Jak se na stránkách můžete dočíst, pomocí cesty napříč Evropou budu propagovat městskou cyklistiku a vůbec chci upozornit na fakt, že se na ni v ČR zapomíná.

 

 

Read more...
 
3...2...1...začínáme

 

 

Abych se přiznal, ani nevím, kde se to zrodilo, ale najednou je v plánu cesta napříč Evropou. Znáte to..... nejtěžši na realizaci projektu je rozhodnout se, že do toho jdete.

Pak už se to veze, nabaluje jedna věc na druhou a než si všimnete, že se něco změnilo, už jste na cestě.... uteče pár měsíců a v závěru si stihnete akorát říct "tak takhle to tedy bylo". Jsem naprosto ve stejný situaci a pomalu se všecko chystá a plánuje.

 

Read more...
 


cycle4change