Basel

GALERIE

Přijíždíme do Švýcarska a srovnáváme si čas:-), já sice nemám hodinky, ale řiká se to. Basilej na nás působí jako město, které si místní užívají. Přál bych si to vidět víc a víc i v Praze.

 

 

Již cestou si všímáme, že Rýn je poměrně čistá řeka, očekávám, že po příjezdu do města se to změní, ale mýlìm se. Místo toho sledujeme, jak se místní i se svými věcmi ledabyle přesouvají po proudu, kde potřebují "vystoupí", vyndají své věci z vaku, převléknou a pokračují městem dál. Tomu řikám mobilita včetně osvěžení a ještě si cestou poklábosíte:-).

 

Jak je na tom Basilej jsme probrali s více presidentkou organizace ECF Kaethi Deithelm. Děkuji jí, že si na nás udělala čas a také, že o nás bylo náramě postaráno.

 

 

Co mě zaujalo a dalo by se i realizovat u nás je projekt, který se jmenuje velodach (velodach.ch). Jedná se o jakousi lokální obdobu warmshowers. Je k dispozici brožurka s kontaktními údaji včetně mapy. Pro cestující cyklisty je to možnost, jak přenocovat a dát si občas tolik potřebnou sprchu. Místa jsou rozeseta po celém Švýcarsku, abyste kontaktů mohli využívat musíte být členy organizace, i tak inspirativní projekt.

 

 

Basilej mne potěšila svým přístupem, kdy při stavbě nové budovy nemusíte zřizovat prostorově náročná parkoviště pro auta, ovšem stojan na kola umístit musíte. U nás je to zatím stále naopak, pevně věřím, že se to změní a budeme si mít doslova kde hrát, protože co si budeme povídat, na parkovištích je prostě nuda!

 

 

V Basileji více než 50 procent domácností auto nevlastní a cyklodoprava tvoří 12 až 14 procent. V případě potřeby lze využít místní car-sharing system, který se zdá být populární především mezi mladými lidmi. Bike sharing se v Basileji zatím stále připravuje, lidé mají stroje vlastní, ale místní radnice má bike sharing jako jednu z priorit pro nadcházející roky, uvidíme.

 

 

Jak to tak sleduji v Praze se rozjíždí bike sharing v Dejvicích, držíme palce!!!

 

Z chystaných akcí stojí za vaší pozornost tzv. Slow-up, kdy se tradičně část města uzavře a můžete z bicyklu zkoumat místa standardně nepřístupná. V minulých ročnících se "slowupu" zůčastnilo cca. 30-40 000 lidí.


Loučíme se a vyrážíme do Francie, ze které očekávejte zejména zajímavosti z cest a tipy na váš další cyklovýlet.

 

Piviii za dobrou práci a jdeme dál.

GALERIE


C4C.

 

 

 

 

 

cycle4change