Z Basileje do Avignonu

 

Francie je jediná země, kde i když se zpotíte na kole, přesto stále voníte po levanduli.

GALERIE

 

 

Pro cestu z Basileje do další plánované zastávky v Perpignanu jsme si pořídili inspiraci v podobě Lonely Planet - Cycling France. Průvodcem jsme se nechali inspirovat na část vedoucí napříč pohořím Jura. Tady stojí za zmínku opevněná vesnička Nazeroy, výšlap na Col de la Croix (1049 m.n.m) přímo ze St. Claude a následný sjezd.

 

Jedeme dolů již nějakých pár minut, postupně přestávám znát slova jako starost, problém, úkol a o výzvě ani nemluvím. Jednoduše život je 'sladký. Přijíždíme do Chatillon, chviličku relaxujeme a začínáme přemýšlet, jak se vlastně dostaneme dál. Jura vás čas od času dostane do údolí, ze kterých máte pocit, že není úniku.

 

 

Průvodce od Lonely planet není špatný, instukce kudy kam jsou pěkně popsány, ale příliš zajímavostí se nedozvíte. Rozhodujeme se, že dále pojedeme jako vždy podle svého.

Projíždíme Juru a myslíme si, že bylo kopců až až, ale Francie si myslí opak a jak se prokousávame přes jednotlivá údolí, znovu a znovu si užíváme francouzské vesničky, malá pekařství a vše co k toulání se po krajině patří, tedy svobodu.

 

 

Po několika dnech dorazíme na místo určení, městečko Sault. Zítra se chystáme na Mont Ventoux s "plnou polní". Stojím v supermaketu a nakupuji lehkou snídani, přede mnou stojí holandská výprava. Absolvujeme konverzační kolečko, odkud jste, kam jedete - oboustranné woooow a pak se mě ptají, jestli už jsem byl na Mont Ventoux, říkám, že ne a oni mne pouští ve frontě před sebe se slovy, že nemůžu příliš postávat, protože budu zítra potřebovat silné nohy. Je to poprvé, kdy si říkám, jestli je to opravdu takový nářez.

 

 

Ráno v 6:00 mi zvoní budík, snídám, opláchnout, sbalit stan, naložit kolo...klasická procedura jako každé ráno. Náš den začíná sjezdem, abychom si to opravdu užili celé. Ze Saultu je to 25 km a říká se, že je to jedna z lehčích tras ovšem posledních 6 kilometrů je společných se slavnou Tour de France.

 

 

Jsme téměř jediní, kteří se drápou na vrchol "na těžko", od silničkářů slyšíme slova jako "respect", "crazy"....pak už je ale moc neslyším, spíše mi hučí v uších a užívám si posledních 500 metrů, které vás potěší sklonem 11%.

 

 

Je zima, fouká, pořizujeme nezbytné foto a už se těšíme na sjezd při kterém měl Jarda plně naložen na jednom kilometru průměrnou rychlost 55 km/h. Mont Ventoux je zážitek, výjezd, vrchol i sjezd stojí za to, až budete mít cestu kolem.

Jsme v Avignonu, musím se podělit o krásná kola v rámci bike sharing systému - French style. Za pár dní vyrážíme a těšíme se do města Perpignan.

 

Víííínko za dobrou práci a jedeme dál.

GALERIE

 

C4C.

 

 

 

 

 

cycle4change